Sperm ve AİDS testi

Sperm Testi, erkeklerde spermlerin durumuna ve dolayısı ile de kişilerin çocuk yapma potansiyelini incelemek amacıyla yapılan bir testtir.

Sperm testi hangi durumlarda ve ne zaman yapılır?

Sperm testi; 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir şekilde cinsel yaşantısı olan çiftlerin, istemelerine rağmen bebek sahibi olamamaları durumunda, hekimlerin istemesi ile yapılmaktadır. Ayrıca sperm testleri mutlaka uzmanların kontrolünde ve Galata tıp merkezi gibi özel kuruluşlarda yapılmalıdır.

 Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

Sperm testi yani bir diğer adı ile spermiogram testi yapılmadan yaklaşık 4 gün öncesinden erkeklerin cinsel perhiz yapması önerilmektedir. Bu süreçte cinsel birleşme haricinde uykuda bile orgazm olunmaması yani spermlerin boşalmaması gerekmektedir. Daha sonrasında ise özel kuruluşlarda yine bu test için ayrılmış olan özel odalarda mastürbasyon yöntemi ile steril olan bir kap içerisine boşalma gerçekleşmelidir. Penisten çıkan ilk damlalar oldukça önemlidir ve asla kabın dışarısına taşırılmamalıdır. Eğer kişilerde boşalma esnasında kabın dışarısına taşma meydana gelirse mutlaka uzman hekimler bilgilendirilmelidir.

Aids Testi de yine Galata tıp merkezinde uygulanmakta olan oldukça önemli bir testtir. Kişilerin şüpheli ve korunmasız gerçekleştirdikleri cinsel ilişki sonrasında HIV virüsü korkusu nedeni ile yapılmaktadır. Galata tıp merkezinde yapılan HIV testinin en sağlıklı yolu ELİSA yöntemi ile antikor araştırılarak yapılan test tekniğinden geçmektedir. Ancak aids testi, şüpheli ilişkinin ardından hemen yapıldığında sonuçlar yanlış olabilmektedir.

ELİSA testi ne zaman yapılmalıdır?

Elisa testi erken süreçte yapıldığında, testte aranılmakta olan Anti HIV antikorları henüz oluşmadığından, yapılan AİDS testi sonucu “yalancı negatif” olarak çıkarak, yanlış b,r neticeye söz konusu olabilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda yapılacak testin doğru sonuç vermesi için icinsel ilişkiden yaklaşık 3 ay sonra yapılması gerektiğidir. Cinsel ilişkiden 3 ay sonra yapılan testlerin sonuçları doğru cevabı verecektir.

Sizler de aids testi ve hakkında dilediğiniz tüm detaylı bilgilere www.galatatip.com.tr internet sayfası üzerinden ulaşabilir ve yine site üzerinden online bir şekilde randevunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.