SOĞANIN HİÇ BİLİNMEYEN FAYDALARI

Soğanın kansere faydası: Soğanın kendisinin ve suyunun birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Bunların başında kanser hastalığı gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre fazla soğan tüketiminin olduğu ülkelerde kanser görülme riski daha az olmaktadır. Soğanın karaciğeri ve bağırsakları temizleyici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde organlardaki zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bol miktarda soğan yiyen kişilerin kansere yakalanma ihtimalleri daha düşük olmaktadır. Soğanın bedeni güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Savunma sistemi güçlenen vücut da hastalıklara özellikle kanser hastalığına karşı daha dirençli hale gelmektedir. Soğanı katı olarak tüketmenin yanı sıra su olarak tüketmek de vücut sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin soğan suyu içmelerinde yarar bulunmaktadır. s1

Soğanın kolesterole faydası: Soğan pek çok derde deva olduğu gibi kolesterol üzerinde de etkili olmaktadır. Buna göre soğanın kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Kolesterolün damar sertliğine yol açan etkisi soğan yiyen kişilerde daha az görülmektedir. Soğan hem kötü hem de iyi kolesterolü düzenlemektedir. Buna göre kötü kolesterolü sağlıklı seviyelerde tutmaktadır. İyi kolesterol üzerinde ise çiğ soğan oldukça faydalıdır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre iyi kolesterolünü yüksek seviyede tutmak isteyen kişilerin günde yarım çiğ soğan yemeleri gerekmektedir. Çiğ soğan tüketmek iyi kolesterolü yaklaşık yüzde otuz oranında yükseltmektedir. Bu kötü bir durum değildir. Çünkü iyi kolesterol damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

Soğanın astıma faydası: Soğanın içinde bulunan besin değerleri sayesinde birçok hastalığa faydalı olmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de astımdır. Astım, soğanın tedavi amaçlı kullanıldığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Soğanı katı olarak tüketmenin yanı sıra soğan suyunun da pek çok yararı vardır. Astım üzerinde etkili olan en çok tüketim şekli soğanı su halinde tüketmektir. Soğan suyu astım krizleri için etki sağlamakta ve krizi tetikleyen bazı bileşenleri bastırıcı etkisi bulunmaktadır. Soğan suyunun astım krizleri için sağladığı fayda deneysel olarak da ispat edilmiştir.  Akciğerlerdeki bronşları genişletici özelliği sayesinde soğan astım tedavisi için bitkisel çözüm sunmaktadır. Dolayısıyla astım hastalarının bitkisel çözümleri değerlendirmelerinde fayda vardır.

Soğanın uykusuzluğa faydası: Günümüzde pek çok insan uykusuzluk problemi yaşamakta ve buna yönelik olarak çeşitli çözüm yolları aramaktadır. Uykusuzlukla mücadele için uygulanabilecek birçok çözüm yolu olmakla birlikte bunlar içerisinde en etkili yollardan biri soğandır. Üstelik ucuz olması sayesinde herkesin uygulayabileceği çözümler içerisinde yer almaktadır. Uykusuzluğa çözüm olması için öncelikle soğanlar dilimlenerek bir kavanoza koyulmalıdır. Daha sonra uyumadan önce bu kavanozdan hava teneffüs edilmesi gerekmektedir. Bu sayede yattıktan sonra yaklaşık on beş dakika içerisinde uykuya dalmak mümkün olmaktadır. Soğanın uykusuzluk için etkili olduğunu bilen insan sayısı tahmin edilenden daha azdır. Bu nedenle aynı problemi yaşayan insanlara da önerilerde bulunmak faydalı olmaktadır.

s2

Soğanın saça faydası: Soğanın hastalıklara olan faydalarının yanı sıra cilt ve saç bakımına da faydaları bulunmaktadır. Halk arasında soğanın saçlara faydalı olduğu yönünde genel ve doğru bir bilgi mevcuttur. Saç bakımı için soğandan yararlanmak oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Soğan saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle soğan suyunun sağları besleyici ve onarıcı özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra soğan saçların daha parlak bir görüntüye sahip olmasında etkilidir. Saç dökülmelerinin azalması hatta durması soğan ile mümkün hale gelmektedir. Birçok insanın şikayetçi olduğu saç beyazlamasının azalması da soğanla olabilmektedir. Görüldüğü üzere soğanın faydaları saymakla bitmemektedir, birçok alanda faydası bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir