Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği operasyonu olarak da bilinen Rinoplasti; hastaların burunlarını yüzlerine uygun hale getirmek için; cerrahlar tarafından burunlarının şeklinin değiştirildiği operasyon olarak tanımlanabilir.

Rinoplasti esnasında sadece burun şeklini değiştirilmez; gerek görülürse nefes almayı zorlaştıran fizyolojik komplikasyonlara da müdahale edilir. Bu açıdan yaklaştığımızda, Rinoplastinin hem kozmetik hem de kısmen işlevsel bir burun ameliyatı olduğunu söyleyebiliriz.

Rinoplasti diğer bir deyişle burun estetiği operasyonu komplike doğası gereği oldukça dikkat isteyen ve cerrahların deneyimlerinin belirleyici olduğu bir ameliyattır.

Başarılı bir rinoplasti operasyonu sonucunda;

  • Hastaların yeni burunları yüzleriyle mükemmel bir uyum içerisinde olur,
  • Hastaların yeni burnu; isteklerine, beğenilerine ve yaşam tarzlarına uyumlu olur,
  • Hastaların solunumları düzelir ya da ameliyat sonrası nefes zorluğu yaşamazlar.

Burun estetiği sadece insanların estetik kaygıları nedeniyle uygulanmaz. Daha güzel bir buruna sahip olmak isteyen insanlar, burun estetiği ameliyatını değişim için tercih edebilirler, aynı zamanda doğum kusurlarını, travma sonrası oluşan zararları ya da solunum problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla da rinoplasti operasyonu yapılabilir.

Burun Estetiği Türleri

Açık Rinoplasti

Burun septumunda nefes almayı zora sokan kemiklerde şekil bozuklukları varsa ön plana çıkar; burun delikleri arasında yer alan “columella” kısmından kesi atılır. Burun boşluğunu açık bir şekilde görmeyi sağlayan bu kesi sonrasında cilt kaldırılır. Cerrahın burun boşluğunu net bir şekilde görmesi müdahalelerini rahatlıkla yapabilmesi imkanını sağlamaktadır.

Kapalı Rinoplasti

Burun yüzeyine kesi atılmadan gerçekleştirilen kapalı rinoplastide burun boşluğu hedef alınır. Cerrah burun boşluğundan tüm işlemleri gerçekleştirir ve operasyon sonrası doğal olarak iz kalma ihtimali yoktur. Genellikle burun şeklinde küçük değişiklikler yapılacaksa ya da burun septumunda hastanın nefes almasını zorlaştıran ciddi komplikasyonlar yoksa kapalı rinoplasti tercih edilir.

Ameliyat Öncesi Sonuçları Görebilir miyim?

Birçok hastanın merak ettiği hatta tedirgin olduğu durum ise ameliyat sonrası sahip olacağı yeni burunun yüzüne yakışıp yakışmayacağıdır. Her ne kadar ameliyat öncesinde birebir nasıl bir görünüme sahip olacağınızı belirlemek mümkün olmasa da, bilgisayar yazılımları yardımıyla yüzünüze en çok yakışacak olan burun şeklini görebiliyorsunuz.

Operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahınız zaten size bunu önerecektir, bu sayede nasıl bir değişime uğrayacağınızı %70-80 oranda önceden görebilirsiniz.

Kaynak: https://www.erdalsakalli.com/rinoplasti-burun-estetigi/burun-estetigi-rinoplasti-nedir-cesitleri-nelerdir/