Kuru Öksürükten Kurtulma Yolları

“Kuru öksürükten kurtulma yolları” konulu bu yazımızda kuru öksürüğün evde nasıl tedavi edilebileceğine dair pratik bilgiler verilecektir. Kuru öksürük balgamlı öksürüğe göre daha canınızı yakar.

Kuru öksürük  Hangi Hastalıların Belirtisidir?

Üst solunum yolu hastalıklarının habercisi olduğu gibi belirtisi bile olabilir. Kuru öksürük yılın bazı zaman dilimlerinde şiddetleniyor yahut üst solunum yolu enfeksiyonu geçtiği durumda öksürük geçmiyorsa bunun astım, alerjik hastalıklar, tedavisi yarım kalmış bronşit benzeri nüksetmeye uygun hastalıklar benzeri sebebi olabilir. Ciddiye alınmayan kuru öksürük ve bazı üst solunum yolu hastalıkları o ana kadar bünyede var olan fakat henüz açığa çıkmamış astımı tetikleyebilir. Bu nedenlerle tekrarlayan kuru öksürük vakaları ciddiye alınmalıdır.

Kuru öksürüğün en basit sebebi boğazın bir yüzden tahriş olmasıdır. Bu neden sigara da olabilir, ortamın kuru ve ya tozlu olması da olabilmektedir. Kuru öksürük vakalarında boğazda bir gıcık oluşur ve gün içinde bu gıcık öksürüğe neden olur. Boğazı yaş ve sıcak tutmak rahatlama sağlayacaktır. Hararet yapan gıdaları yememek ve ya bitki çayını aralıklarda içmek bu konu ile ilgili alınabilecek pratik bir tedbirdir. Boğaz kuruluğu varsa bu odanın havasız ve kuru olmasından kaynaklanabilir. Odaya ilave nem sağlamak üzere bir tasa su koymak havanın kuruluğunu alır. Bulunan ortamı havalandırmak da faydalıdır. nedeniyse kuru öksürüğün nedeni gözle görülmeyen mayt gibi mikroskobik canlılar yada toz veya gene gözle zor görülen haşerat dışkıları olabilmekte. Her halükarda odayı temiz, havadar ve nemli tutmak kuru öksürük için faydalıdır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?

Bal ve pekmezi aralıklarla azar azar tüketmek boğazı sıcak tutar ve boğazdaki tahrişi önler. Balı zencefil ile birlikte ve ya nebat çaylarını tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Kuru öksürüğü olanları kafeinli ya da asitli içecekleri bir zaman bırakıp boğazı rahatlatan bitki çaylarını günde birkaç bardak tüketmelerinde yarar olmaktadır.

ıhlamur ve zencefil çayı öksürüğe iyi gelen bitki çaylarındandır. bitki çaylarına tarçın, bal ve ya karabiber konursa etkisi artacaktır. Zencefil bununla birlikte tek başına çiğ şekilde tüketilirse de öksürüğü geçirir.

Astım ve alerji kaynaklı kuru öksürükler için ballı kara turp kürü uygulanır. evvela kara turpun içi oyulur ve oyulan kısma bir tatlı kaşığı bal konur. Birkaç saat sonra bal ile reaksiyona giren turp, suyunu dışarı salacaktır. çıkan su bir kapta toplanıp sabah ve akşam yatmadan önce bir yemek kaşığı içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir