Kadın ayakkabısı üreticileri gözlerini Ortadoğu’ya dikti!

Kadın ayakkabısı üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer edinen Kahramanmaraş, sektördeki payını artırmak için Ortadoğu pazarına odaklandı. Kentin farklı noktalarında kurulu 100’ün üzerindeki atölye ve tesiste ortalama 5 bin fert günde averaj 15 bin çift hanım ayakkabısı üretiyor. Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerine yapmış oldukları ihracatla dikkati çeken Kahramanmaraşlı ayakkabıcılar, biroldukça önemli markanın fason üretimini gerçekleştirmiş olduği gibi ihracattaki pazar payını çoğaltmak için Ortadoğu’da büyümek istiyor.

Devlet teşviklerinden faydalanan sektör temsilcileri, bir yandan da 30 dönümlük arazi üzerine yapılan “Ayakkabıcılar Sitesi”nin çalışmalarını sürdürüyor. Kahramanmaraş Kunduracılar Odası Başkanı Alif Köfte, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ın kadın ayakkabısı üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer almış olduğunı söyledi. Yapımı süren endüstri sitesinin bitmesinin peşinden kentte sektörün daha da hızlı bir büyüme göstermesini beklediklerini özetleyen Köfte, “Kahramanmaraş olarak Ortadoğu’da Lübnan, Katar, Arabistan ve şimal Irak’a ihracat yapmak istiyoruz. Pazar arayışlarımız buralarda sürüyor. Şimdi sanayi sitemizin bitimiyle birlikte Kahramanmaraş’taki hanım ayakkabı üreticileri Ortadoğu’dan daha fazla pay alacak. Kadın ayakkabısı üreticilerimizin gözü Ortadoğu pazarında. Bu kapsamda üreticilerimizin kişisel ve kurumsal bazdaki pazar arayışı sürüyor.” dedi.

Kentte babetlerden abiyelik ayakkabıya kadar değişik türlerde imalat yapıldığını aktaran Köfte, şöyle devam etti: “Ülkenin her bölgesine toptan pazarlama yapıyoruz ancak bizim hedefimiz Ortadoğu pazarıdır. Bu cofrafyanın bizlere olan yakınlığından dolayı da Ortadoğu’daki hanımefendi ayakkabı pazarından ciddi bir hisse almak istiyoruz. Sıcak iklim olan Ortadoğu’da daha çok renkli, sandalet ve platform türü ayakkabılar tercih ediliyordu. Bir buralara bölge insanoğlunun zevkine uygun çeşitlerle büyümek istiyoruz. Hem ülkemiz adına istihdamımızı çoğaltmak aynı zamanda Kahramanmaraş’tan marka çıkartmak istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir