HAMİLE KALMAK İÇİN EMBRİYO DONASYONU

Kadın ve erkekte yumurta ya da sperm hücresi eksikliği nedeniyle çocuk sahibi olunamıyorsa embriyo donasyonu uygulaması kullanılabilir. Bu uygulamada kullanılan yumurta veya sperm hücreleri farklı kişilerden ya da bankalardan temin edilir. Bu hücreler döllendirilip, geliştirildikten sonra anne adayına transfer edilir. Embriyo donasyonu için kullanılacak yumurta ve sperm hücrelerinin anne, baba adaylarının özelliklerine uygun kişiler arasından seçilmelidir. Bu uygulama ile sahip olunacak bir bebek, anneye hamilelik hissini yaşamasını, bebeğini emzirerek onula bir bağ kurmasını, hamilelik tecrübesini eşiyle birlikte yaşamasını sağlayacaktır.

Embriyo Donasyonu Hangi Durumlarda Kullanılır?E2

Çocuk sahibi olamama, kadın veya erkek üreme hücrelerindeki sorunlardan kaynaklanıyorsa embriyo tedavisine başvurulabilir. Bu tedaviye başlamak için anne adayı bütün sağlık testlerinden geçirilerek gebeliğe uygun olup olmadığı anlaşılır. Erkekte azospermik sorunlar bulunuyorsa ve kadın 40 yaşın üzerinde ise genellikle embriyo tedavisine başvurulmaktadır. Embriyo donasyonu ayrıca 40 yaş üstünde ve evli olmayan kadınların çocuk sahibi olabilmek için en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Embriyo Donasyonunda Yumurta Donörünün Seçimi

Embriyo donasyonunda yumurta alınacak kişi, çiftin fiziksel ve genetik özelliklerine uygun kişilerden seçilmelidir. Kişinin ten ve saç rengine, kan grubu gibi hususiyetlere dikkat edilmelidir. Yumurta verecek kişinin (yumurta donörü) doğurgan, sağlıklı ve 20-29 yaşları arasında olması aranan ilk koşuldur. Ayrıca, genetik bir hastalığa sahip olmamalıdır. Zaten yapılacak testlerle bu anlaşılacaktır.

Embriyo Donasyonunda Banka Sperminin Seçimi

Embriyo tedavisi için seçilen banka, spermi anne ve baba adayının isteklerini göz önünde bulundurarak, fiziksel özellikler, kan grubu dikkate alınarak özenle seçer. Seçilen kişiden alınan yumurta nakil günü elde edilen yumurtalarla bir araya getirilerek döllendirilmektedir. Banka spermleri döllenme kabiliyeti oldukça fazla, morfolojik, sayı ve hareketlilik olarak oldukça kaliteli, yurt dışında gerekli bütün testlere tabii tutulmuş hücrelerdir.

Embriyo Donasyonu Tedavisi Öncesinde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Embriyo donasyonu tedavisi öncesinde erkekler için Anti-HCV, HbsAg ve HIV testleri uygulanmaktadır. Kadında ise adet döngüsü düzenli ise kanamanın 2. ya da 3. günü bazı testler uygulanır. Bu testler; açlık kan şekeri, HbsAg, T3, T4, tam kan sayımı, anti-HCV, FSH, E2, LH, PRL, ve HIV testleridir. Bu testler aç karnına yapılır ve 6 ayda bir yenilenmelidir.

Embriyo Donasyonunun Tedavi Aşamaları

Yumurtanın alınacağı donörün seçiminden sonra, anne adayının adet döngüsü ile birlikte tedaviye başlanır. Ancak kadında adet düzensizliği varsa, çeşitli ilaçlarla adet döngüsünün düzene girmesi sağlanır. Böylece donör ve anne adayının adet düzenleri uygun duruma getirilmiş olur. Bunun arkasından tedaviye başlanır. Anne adayı, rahim hazırlığı için doktorun yazdığı ilaçları kullanır. Hazırlık dönemi, 15-17 gün arasında tamamlanmaktadır. Bu hazırlık süreci içinde rahimin ilaçlara istenilen cevabı verip vermediğini kontrol amacı ile belirli günlerde doktor tarafından muayene edilir. Muayene sonucundaki bulgulara dayanarak, ilaç programının değiştirilmesi ya da doz ayarlaması yapılması gerekebilir. Embriyo donasyonu tedavisi 3 günde tamamlanmaktadır. Embriyo transferi yapılmasının ardından 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılarak, gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.

yumurta-egg-donation

Türkiye’de Uygulanıyor Mu?

Ebriyo donasyonu tedavisi Türkiye’de yasak olduğu için anne olmak isteyen kadınlar nakil yaptırmak için yurtdışına gitmektedir. Bu iş için en çok tercih edilen ülke Kıbrıs’tır. Parası olan Türkler Amerika’ya, orta gelir düzeyine sahip olanlar Kıbrıs’a, parası olmayanlar ise Yunanistan’a giderek buralarda bu tedavi yöntemi ile anne-baba olabilmeyi ummaktadırlar. Daha önce doğum yapmış kişilerden alınan yumurtayla gebelik şansı, doğum yapmamış kadından alınan yumurta ile hamile kalma şansından çok daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir