Evde Doğal Ortamlar Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde, özellikle zamanın çoğu kısmının geçirildiği salon, oturma odası gibi yaşam alanlarında, enerji attırıcı, sakin ve besleyici ortamlar oluşturmak için dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Enerji Arttırmak İçin Mekanlarda Kullanılması Önerilen Renkler Ev ortamında öncelikle duvar renkleri dekorasyonun önemli parçalarından biridir. Ortamda sadece duvar renginin değişimi ile ortamın tarzını veya havasını değiştirmek çok kolay bir yöntemdir. Duvarlarda kullanılan boya ortamdaki ışık için de etkilidir.

Duvarlarda açık renk kullanımı ortamdaki güneş ışığını arttırır. Aynı zamanda ortamda yaşayan bir algı oluşturarak huzurlu bir mekan yaratmak için mavi ve yeşil renklerin duvarda kullanılması doğru olabilir. Geniş ve ışık almayan odalarda açık mor, mavi ve yeşil renklerin kullanımı ortamdaki kasveti azaltır. Duvardan yansıyan mavi ışık insana pozitif enerji verir ve insanı rahatlatır. Ortamda kullanılan sarı, turuncu ve kırmızı gibi ana renkler de iştah açıcı etkidedir ve enerjiyi arttırır. Bu renklerin kullanımında dikkatli olunması gerekir. Küçük odalarda koyu renk duvarların kullanımı ortamı boğar ve karamsar bir algı yaratır.

Duvarlarda kullanılan açık tonların yanında yatak örtüsünde, perdede, mobilyada veya dekoratif elemanlarda sevilen renklerin kullanılması da ortamda yaşayan bir algı oluşturabilir. Dekorasyonda Gün Işığının Önemi Odada dekorasyonun yanı sıra güneş ışığı en üst düzeyde kullanılmaya çalışılmalıdır. Güneş ışığının yeterli olmadığı durumlarda yapay ışık kullanılabilir. Mutfak ve oturma odasında gün ışığından yararlanılması önemlidir. Fakat yatak odasında diğer odalara kıyasla gün ışığı çok ön planda değildir. Sabahları güneş ışığının üst düzeyde alınması vücutta melatonin hormonunu üretmeyi durdurur. Bu da kişinin kolay uyanmasında yardımcıdır. Bundan dolayı özellikle yatak odasında perdeler ve güneşlikler açık kullanılmalıdır. Dekorasyonda Bitki Kullanımının Önemi Mekanların genel anlamda tasarlanmasından sonra bitkilerin kullanılması ile farklı dokunuşlar yaratmak ve yaşayan ortamlar oluşturmak mümkündür. Bitkiler enerji verir ve kişinin daha mutlu olmasında etkili unsurlardır. Aynı zamanda kişinin yorgunluğunu alır, ruh halinin düzene girmesinde etkilidir. Öncelikli olarak yaşam alanlarında canlı bitkilerin kullanımı, renkler ile birlikte uyum içinde tercih edilmesi dekorasyonun en önemli detaylarından biridir.

Kaynak

evhayat.com/dekorasyonda-renk-isik-kullanimi/

Yazar: Ezgi ŞEKER