EK GIDAYA GEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Eğer annenin veya bebeğin herhangi bir sağlık problemi yoksa 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi gerektiğini artık tüm anneler biliyordur. Ama 4. aydan sonra ek gıdalara da yavaş yavaş geçmek gerekiyor. Anne sütünün yanı sıra  farklı mamalar, meyve püreleri ve bebe bisküvileri vermekte hiç bir zarar yok. Fakat anne babaların kafası bu konuda karışık. Bebeğimizde ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

EK GIDAYA NE ZAMAN GEÇİLMELİ?

Doktorunuz aksini söylememişse bebeğimize ilk 3 ay sadece anne sütü vermemiz yeterli. 4. aydan itibaren katı gıdalara başlayabiliriz. 6. aydan itibaren ise devam sütü ile anne sütü desteklenmeli. Katı gıdaya geçerken ise sebze ve meyve püresi, tahıllı bebe bisküvisi ve mamaları başlangıç için ideal. Anne sütünün sindirimi çok kolay olduğundan katı gıdaya geçerken bebekte zorlanma ve huzursuzluk görülebilir. Ancak tahıllı gıdalar sindirimi kolaylaştırıyor. İçeriğindeki lifler, bebeğin anne sütünden katı gıdalara adaptasyonunu çabuklaştırıyor. Bağırsak hareketlerini de düzenlemeye yardımcı olacağından kabızlık ve ishal gibi durumlar çok daha az görülür. Ayrıca tahıllar bebeğe demir desteği de sağlar.

Doyurucu bir öğün için…

Sekizinci ay ve sonrası bebeğinizin hayatına pirinç ve mısırdan farklı tahılların da girmesi gereken aylar. Çünkü tahıllar; içerdiği vitamin, mineral ve lifler sayesinde bebeğinizin beslenmesinde önemli bir yere sahip. Tahıl içerikli besinler ve ek gıdalar doyurucu bir öğün oluşturmanıza da destek olur. Aynı zamanda tahılların sağladığı yüksek lif, bebeklerinizin bağırsak hareketlerini düzenleyecek ve bebeğinizin yaşayabileceği kabızlık sorunlarıyla da baş ederek sizin ve bebeğinizin huzurlu bir dönem geçirmenizde fayda sağlayacaktır.

Demirin yanında C vitamini

Altıncı ayından itibaren bebeğinizin değişen ihtiyaçlarından biri de demir depolarındaki azalmaya bağlı olarak demir minerali takviyesi. Genellikle 6-12. aylar arası bebeğinizin demir gereksinimi artar. Bu sebeple, verilen ek gıdaların demir içeriğinin yüksek olmasına özen göstermek gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken bebeğinize C vitamini ile demir mineralini birlikte tükettirmeniz. C vitamini, demirin emilimini artırır. Bebeğinizin demir mineralinden en iyi şekilde faydalanması için demir ve C vitaminini birlikte içeren gıdalar tercih etmenizde fayda var.

Kabızlık kabusunuz olmasın

Altıncı aydan itibaren ek besinlere geçen bebeğiniz alışkın olmadığı yoğunluktaki yeni besinlerle beslenmeye başladığı için ve anal bölgedeki kas sistemi henüz yeterince gelişmediğinden bu aylarda kabızlık problemiyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize prebiyotik lifli besinler tükettirmenizde fayda var. Prebiyotik lifler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. Bu nedenle prebiyotik lif içerikli besinler ve ek gıdalar bebeğinizin kabızlık ve sindirim sistemiyle ilgili yaşadığı sıkıntılar için iyi bir çözüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir