Dekorasyonda Gri Renk Tercihi

Gri rengin yaşanılan ortamlarda kullanılması olumsuz duygular yaratacak düşüncesi ile bilinir. Bu grinin koyu tonları ve siyaha yakın olan duruşu ile bu düşünceyi oluşturuyor. Fakat bazı renklerle dozunda kullanımıyla ortamlarda farklı bir hava oluşturabiliyor.  Gri ciddiyeti ve uzlaştırıcılığı temsil eder, aynı zamanda güven verici havası da vardır. Tek başına daha ciddi ve ağır mekanlar oluşturduğundan canlı renkler ile beraber kullanımı daha enerjik mekanların oluşumunda etkilidir. Sevdikleri renklerin mekanda ön plana çıkmasını isteyen kişiler gri renk ile beraber kullanabilirler.

bej salon modelleri
bej salon modelleri

Gri Rengin Kullanım Alanları 

Gri renk evde, çalışma alanlarında, kamu kurumlarında, çocuk alanlarında vb. her yerde kullanılabilir. Fakar ayrıca yaratıcılık gerektiren (örn; sanat atölyeleri) mekanlarda kullanımı uygun değildir. Canlı renklerin kullanıldığı bu gibi yerlerde az miktarda, ortamı yumuşatacak şekilde uygulanabilir.

gri yatak odası modelleri
gri yatak odası modelleri

Gri rengin yanında parlak yüzeyler ve aynalar kullanılabilir. Bu nedenle dar mekanlarda gri renk uygulanırken ışıltılı mobilyalar ve aynalar tercih edilebilir.

Evde yaşam alanlarında en önemlisi ve en çok zamanın geçirildiği mekan salondur. Salonda gri rengin monotonluğunu kırarak klasik bir hava oluşturmak için güçüş, altın gibi renkler ile desenler kullanılabilir. Küçük salonlarda gri renkler kullanmak isteyenler gri rengin soluk tonlarını tercih edilebilir, beyaz duvarlarla gri mobilyalar kombinlenebilir. Salonda gri rengin hakimiyeti ile sarı tonda zemin kaplaması uyumlu ve ilgi çekici görünecektir.

Gri Renkler İle Uygun Renklerin Kombinlenmesi

Gri renk; pufra, kırık beyaz, bej, gibi renklerle uygulandığında daha klasik ve sade bir mekan oluştururken; kırmızı, sarı, mürdüm ve zümrüt yeşili gibi canlı renkler ile kullanıldığında daha enerjik mekanlar oluşturmak mümkündür.

gri salon modelleri
gri salon modelleri

Gri renk ile beraber kullanılacak uygun renkler ve mekanın büyüklüğüne uygun gri renk kullanılması rengin olumsuz etkisini ortadan kaldıracaktır. Gri renk soft bir renk olduğundan beraberinde kullanılacak renkler ile kişinin kolayca tarzını yansıtması mümkündür. Bu nedenle gri rengin kullanımı hem kolay hem de eğlencelidir.