ÇOCUĞUNUZ ÖKSÜRÜYOR MU?

Bu günlerde her yerde öksüren bir çocuk görebiliriz. Bu öksürük bir hastalık belirtisi de olabilir, boğaz veya solunum yolları bir maddeden dolayı tahriş olmuş olabilir. Çocuklarda olan bu öksürüğü nasıl kesebiliriz? Çocuklarda ve yetişkinlerdeki öksürük temel olarak solunum yollarında veya akciğerde bulunan balgamın sökülmesini sağlamaktadır.

KURU ÖKSÜRÜK NEDİR?

Kuru öksürük 4 ana sebepten dolayı oluşabilir.

 1. Çocuğun soluk borusuna çok ufak bile olsa yabancı bir maddenin kaçmasıyla,
 2. Eğer çocuğun bulunduğu ortamda sigara içiliyorsa, bu sigara dumanı çocuğun solunum yollarını tahriş eder ve kuru öksürük oluşur.
 3. Soğuk algınlığı geçiren bir çocukta burun akıntısı geriye doğru giderse soluk borusu tahriş olur ve kuru öksürük oluşur.
 4. Çocuklardaki kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe neden olur.

oksuruk

ÇOCUĞUM ÖKSÜRÜYOR! NE YAPMALIYIM?

 • Çocuğumuz eğer ki yoğun olarak geceleri uykusunda öksürüyorsa, yastığının altına destek koyun ve daha dik bir şekilde yatmasını sağlayın. Bu şekilde akıntının soluk borusuna inmesine mani olmuş oluruz. Çocuğunuzu uyuturken yan veya yüzükoyun bir biçimde de yatırırsanız akıntıyı azaltırsınız.
 • Çocuğunuz öksürüyorsa mutlaka ama mutlaka onun uyuduğu ortamı nemli tutun. Mümkünse yakınında su buharı olmasını sağlayın. Odasını fazla ısıtmayın. Ortamdaki havanın kuru olmasına engel olun.
 • Çocuklarınıza öksürüğü azaltmak adına yatırmadan mutlaka ılık bir şeyler içirin. Çocuk 6 aylıktan büyük ise vereceğiniz ılık sıvı kesinlikle süt olmasın çünkü süt salgıyı arttırır.
 • Öksürük eğer balgamlı ise kesinlikle öksürük şurubunu önermiyoruz. Çünkü önemli olan balgamın atılmasıdır. Öksürük krizi başladığı anda çocuğunuzu dizinizin üzerine yüzükoyun bir şekilde yatırmanızı ve sırtına hafifçe vurarak balgamı atmasını sağlayın.

DOĞAL YÖNTEMLERLE ÖKSÜRÜKTEN KURTULUN!

 • AYVA YAPRAĞI VE IHLAMUR: Özellikle 0-12 ay bebekler için ayva yaprağı ve ıhlamuru kaynatıp içirirseniz öksürüğün azaldığını göreceksiniz.
 • PEKMEZ VE TEREYAĞI: Bu tarifin tadı çok güzel. Çocuğunuz 6 aylık ve daha büyükse, 1 çorba kaşığı pekmez ve 2 çorba kaşığı tereyağını 1 tatlı kaşığı suyla kaynatın. Öksürüğü kestiğini hemen göreceksiniz.
 • BAL VE ZENCEFİL: Bu tarif yetişkinler için. Toz zencefil ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp tüketelim. Çok rahatlayacaksınız.
 • KARIŞIK ÇAY: 1 Yaş ve sonrası için bu kürü kullanın. Havlıcan kökü (aktarlardan temin edebilirsiniz), elma kabuğu, ıhlamur ve kabuk tarçını balla tatlandırarak için ve öksürüğe elveda diyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir