Erkek kısırlığı, günden güne artış gösteren, herhangi bir belirtisi olmayan, ancak istek doğrultusunda yapılan spermiyogram testi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kısırlığa neden olabilecek faktörler arasında, doğuştan kaynaklanan anormallikler, testis tümörleri, testis yaralanması, varikosel, cinsel fonksiyon bozuklukları, ilaç kullanımı, retrograd ejakülasyon (meninin geriye mesaneye doğru boşalması), çevresel ve kimyasal etkenler, kemoterapi ve radyoterapi, enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar, üreme kanallarında tıkanıklık, sinir sistemine ait nedenler, hormonal bozukluklar, genetik ve aileden kaynaklanan etkenler, daha önce geçirilmiş cerrahi operasyonlar ve ergenlik sonrası geçirilen kabakulak bulunmaktadır.

AAAAAA

Tüp Bebek Yöntemi

Erkeğin kısır olması durumunda birçok tedavi yöntemi ile kişiler bebek sahibi olabiliyorlar. Bunlardan biri de tüp bebek yöntemidir. Bu tedavide önemli olan erkekte sperm olup olmamasıdır. Tek bir sperm ile dahi gebelik oluşturulabilir. Kadından elde edilen yumurta ve erkeğe ait olan spermin özel laboratuarlarda bir araya gelmesini sağlayarak döllenmenin gerçekleşmesidir. Döllenen yumurtaların anne rahmine transferi ile gebelik sağlanır.

Tedavi Süreci

Tedaviye öncelikle erkekten alınan spermin incelenmesi ile başlanır. Erkekte kısırlığa sebebiyet veren bir soruna rastlanması halinde ilk olarak bu durumun düzeltilmesi gerekir. Erkekte sperm bulunmaması halinde, cerrahi, hormonal veya yardımcı üreme sağlayan uygulamalardan yararlanır. Kadında da herhangi bir sorunun bulunmaması ya da bulunsa dahi tedavi sürecinden sonra tüp bebek tedavisi uygulanır. Bu uygulama ile yüksek oranda gebelik oluşur.