Tüp bebek tedavisi, çoğu yönteme göre sağlıklı gebelik oluşturmak için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak bu tedavi yönteminde de bazı sorunlar meydana gelme ihtimali vardır.

Yumurta Elde Edilememesi

Kadınların, tedaviye başlamadan önce kullanması gereken, tedaviye hazırlık süreci içerisinde belirli ilaçlar vardır. Yumurtaların gelişmesi açısından önemli olan ilaçların, doğru kullanılmaması ya da ilaçların bünyeye yeterli gelmemesinden kaynaklanan nedenlerle tüp bebek tedavisi için gerekli olan yumurta rezervi oluşturulamayabilir.

Sperm Bulunamaması

3Erkeklerin, spermlerinde hareketsizlik ya da kalitesizlik mevcut ise ilaç kullanılması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar sonucunda yine de gerekli sonuca ulaşılamazsa tedavi iptal edilebilir. Ya da erkeğe uygulanacak cerrahi yöntem ile sperm bulma işlemi uygulanır. Eğer cerrahi ile sperm bulunamama durumunda tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

Döllenmenin Olmaması

Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin uygun ortamlarda döllenmesi yolu ile uygulanan tüp bebek  yönteminde, yumurta ile spermin döllenmemesi ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda kadınlar ve erkekler için uygulanan testlerin sonuçları yeniden incelenmeli hatta gerekirse yeniden tahlil yapılarak ilaç tedavisine başka yöntemler ile devam edilmelidir.

Kanama Olması4

Tüp bebek işleminin uygulanmasından sonra gebeliğin oluşup olmadığını anlamak için birkaç gün geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde meydana gelebilecek kanamalar bazen gebeliği sonlandırmasa da sonlandırma ihtimali göz önünde bulundurularak hemen doktora görünülmesi gerekmektedir.