Kız çocukları bebeklikten itibaren bir gün anne olma hayali ile büyümektedir. Evlenme çağı gelip de aradığı aşkı bulan kadın bir süre sonra mutlaka bebek isteyecektir. Ancak bazen her şey hayal edildiği gibi olmayabiliyor. Hamile kalmak her kadın için kolay olmamaktadır. Özellikle ilerlemiş yaş, gebe kalabilme olasılığını azaltmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte, kadının doğurganlık oranı da azalmaktadır. Yumurtlama sayısının yeterli olmaması, hamile kalmayı zorlaştırır. Yumurta ve yumurtlamayla ilgili sorunlar çözülmedikçe kadının hamile kalması oldukça zordur.

Adet Düzensizliği Yumurtlamada Problem Olduğunu Gösterir

Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtlama ve döllenmesinde sorun olmaması gerekmektedir. Hamile kalamayan kadında ilk olarak düzenli olarak adet görüp görmediğine bakılır. Yumurtlama bozuklukluları gebeliğe engel teşkil etmektedir. Yumurtlama bozuklukları; çok fazla stresli olmak, aşırı egzersiz yapmak, herhangi bir sebeple yaralanmak, beslenme bozuklukları ve vücutta tümör oluşumundan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar da adet düzensizliğine sebep olabilmektedir. Düzenli adet gören kadının yumurtlama sorununun olmadığı anlaşılır.

 

Pregnant-Woman

Anne Adayında Yumurtlama Sorunu

Bir kadının gebe kalabilmesi için gerekli ortam, beyindeki hipofiz bezinden gelen işaret ile folikül uyarıcı hormonun devreye girmesi ile mümkün olur. Bu uyarılma sonucunda yumurta büyüyerek çatlar. Anne adayındaki bu sistemin düzenli çalışmaması yumurtlamanın olmaması ya da yumurtlamanın düzensiz olmasına yol açar. Yumurtlamadaki sorun gebeliğe engel olur. Bunun gibi sorunları olan anne adaylarına tüp bebek tedavisi tavsiye edilmektedir. Şayet yumurtlamada bir sorun yoksa gebeliğe engel olabilecek diğer faktörlerin araştırılması gereklidir.

Anne Olmak İsteyen Kadında Tüplerin Tıkalı Olması

Hamile kalamayan kadınlarda sık karşılaşılan başka bir sorun da tüplerin tıkalı olmasıdır. Kadınlarda iki adet fallop tüpü bulunmaktadır. Eşlerin cinsel olarak birleşmesinden sonra spermler, rahim kanalı ağzından rahim içine geçerek buradan da tüplere ulaşırlar. Tüplerde tıkanıklık varsa spermler tüplere ulaşamaz, dolayısıyla gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Cinsel yolarla bulaşabilen hastalıklar, dış gebelik ameliyatları, enfeksiyonlar ve ameliyatlar tüplerin tıkanmasına sebep olabilmektedir. Üreme sistemi hastalıklarından birini yaşayan kadınlarda tüplerin tıkalı olması riski daha yüksektir. Tüplerin tıkalı olması karın boşluğu iltihabından da kaynaklanabilmektedir. Bu durumda da hastaya tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

 

Çikolata Kistlerinin Varlığı

Çikolata kistleri de gebeliği engelleyen faktörler arasındadır. Doğurganlık çağındaki birçok kadında çikolata kistine rastlanmaktadır. Rahim duvarını çevreleyen rahim zarının sadece rahim iç duvarında olması gerekir. Bu zar,  yumurtalıklarda ve karnın iç kısmında da olduğu zaman sorun yaşanmaktadır. Kadınlarda adet kanı belirli günlerde vajina ve rahim ağzından dışarı atılırken, burada da kanamalar olur ve bu kanamalar genellikle yumurtalıklarda küçük kistlerin meydana gelmesine neden olur.  Doktora kısırlık nedeni ile başvuran adet ağrısının çok fazla olduğu kadınlarda ve ilişki sırasında ağrısı olan kadınlarda çikolata kistlerine daha fazla rastlanmaktadır. Çikolata kistinin büyüklüğü 4 cm. ’den çok ise ameliyatla alınması gerekebilir. Ancak, cerrahi müdahaleden sonra çikolata kisti tekrarlayabilir. Hasta çikolata kisti ile hamile kalmayı başarabilirse kist kendiliğinden küçülecektir. Ama çikolata kisti bulunan kadınların hamile kalma şansı çok azdır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi bu kişiler için daha uygun bir yöntemdir.

Pregnant-woman (1)

Hamile Kalmayı Engelleyen Diğer Nedenler

Hamile kalabilmek için çiftlerin düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeleri gereklidir. Anne olmak isteyen kadınların eşleri ile haftada iki kez cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bundan az cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalma şansı azalır. Bunların dışında sigara, aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık, stres ve yumurtlama döneminde ilişkiye girilmemesi gibi faktörler de hamile kalmayı zorlaştırır.