Yapılan bir ankete göre, ortalama bir kadın hayatı boyunca saçlarını üzerinde 150.000TL harcıyormuş biliyor muydunuz? Bakım şampuanlarıdır,saç kremleridir,saç şekillendiricilerdir,keratin falan derken bu paranın giderek artacağını hiç saymıyorum bile!

175661-425x289-diy-hair-colorBirkaç yıl önce, bende saç rengim için oldukça paralar harcıyordum.Ayda bir  200 tl yi bulan masraflarımla işin içinden çıkamıyordum.Hadi boyamaktan vazgeçsem,çıkan beyazlara çare,artan modaya eşlik eden saç rengi hevesimi bir türlü dindiremiyordum. Sonunda eczaneden kutulu saç boyası satın alıp, kendi boyamı kendim yapmaya karar verdim.. Bu çok ucuz bir çözüm oldu ama saçlarımda istediğim rengi bulamıyordum.Aldığım renkle kullandığım renk bir türlü birbirini tutmuyordu.

Bir gün çarşıda gezerken, profesyonel ürünleri  tavsiye  eden güzellik malzemeleri satan bir mağazadan gezindim. Acemice yaptığım saç boyama işlemimin farkına vardım.Saçlarımdaki asıl güzelliğin,boyadan önce profesyonelce boyama yapmak olduğunu yeni anlamıştım.

  1. Temel Malzemeleri satın alın. İşte başlamak için temel bir liste.

Salon, kaliteli lateks eldiven.

Plastik karıştırma kabı.

Uygulama fırçası.

Aplikatör şişesi.

 

2..Uygun saç renginizi seçin

Saç rengi seçerken, bir sürü soru sormalı insan kendine.. Güzellik kaynağı mağazalarında çalışanlar iyi saç tipinize ve istediğiniz sonuçları elde etmek için uygun saç rengi türüne size rehberlik eder. Öncelikle kalıcı, yarı kalıcı, (yıkayın) demi-kalıcı veya geçici renk yapmanıza karar vermeniz gerekir. Saçına herhangi gri varsa daha dikkatli seçim yapmalısınız . En iyi sonuçlar doğal renginden bir iki koyu ton ya da bir iki ton açık renkleri tercih edin. Uzman önerileri hep bu yönde olmuştur.

 

3-Boyanızı belli bir zamanda uygulayın

Boya için uygun boya kasesi ve fırça seçin. Seçeceğiniz fırçanın yumuşak ve sık olmasına özen gösterin. Paket talimatına göre boyanızı ve renk solüsyonunuzu uygun bir kaba boşaltın. İyice fırça yardımıyla karıştırın. Boyamaya asla saç uçlarından başlamayın. Öncelikle saçınızı 3-4 parçaya ayırın. Sonra her bir parçayı daha küçük parçalara bölün. Boyayı saç kökünden saç ucuna doğru uygulayın. Çoğu zaman geliştirici renk oranını 1/1 oranında uygulayın. Bekleme süresi için paket talimatlarına uygun davranın. Eğer beyazlarınız çoksa süreyi bir miktar daha uzatabilirsiniz .Genel bekleme süresi 30-35 dakika olarak öngörülmüştür.

 

İşte bu kadar! Oldukça kolay ve hiçte korkutucu bir durum değildir. Hatta kendiniz uygun tonları bile oluşturabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında daha koyu ve nötr renkler seçerken, bahar ve yaz aylarında da altın tonları ile saçınızı hafifletebilirsiniz.Artık hem daha masrafsız hem de daha sağlıklı saç renklerine ulaşabilirsiniz.

En iyi kısım mı? Ben, şimdi profesyonel görünümlü saç rengine yılda 300tl nin  altında harcamayla ulaşabiliyorum. Hanımlar, zaman tasarruf zamanı 🙂

Elvan Özdağ