Her kadının hayali hızlı uzayan aynı zamanda bakımlı, gür, parlak ve canlı saçlardır. Bazı insanlarda genetik özelliklere bağlı olarak saçlar daha yavaş uzar; yine genetiğin yanında gündelik hayatımızda yaptığımız yanlışlar, sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımı, saç bakımının ihmal edilmesi de saçların zayıflayarak daha geç uzamasına neden olmaktadır.

Blow-Dry-Hair-

Peki, saçların dayanıklılığını artırarak onların hızlı bir şekilde büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlamak mümkün mü? Aslında bazı konulara dikkat ederek ev çok kolay metotları deneyerek bunu sağlayabilirsiniz.

High quality image. Woman with smooth hair

Cilde ısı değişiklikleri ile yapılan masajlar saç köklerinin güçlenmesi ve hücre yenilenmesini artırmak için kullanılabilir. Önce sıcak sonra soğuk su ile saçlarımızı yıkadığımızda kan akışı hızlanarak hücreler kendini yenilemekte böylece saçlar uzamaktadır. Yine bu yöntem ile daha gür ve parlak saçlara da sahip olabilirsiniz. Saç uzamasının gerçekleşmesi ise saç köklerinin hareketlenmesi gerektiğinden her duş sonrası parmaklarınızı özellikle saç köklerine masaj yaparak bu bölgeyi uyarabilirsiniz. Her konuda olduğu gibi beslenmenin saç uzamasına doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle kuruyemişler içinde bulunan yağlar saçların hızlı uzamasını sağlar. Dilerseniz fındık yağını direkt olarak saçlarınıza da sürebilirsiniz.

soya-yağı

Bir başka yararlı besin özelikle çocuklarda zeka gelişimini doğrudan etkileyen balıktır. Balık yağı da saçları kuvvetlendirerek sağlıklı uzamasını sağlar. Eğer saç uçlarınızda kırıklarınız çoksa daha yavaş hem de sağlıksız uzadığını fark etmişsinizdir. Bu nedenle arada kırıklarınızı aldırmak saçlarınızın canlanmasına neden olacaktır.

gkhair-kirik-sac