Kimi zaman yorgunluktan kimi zaman doğru beslenememekten dolayı oluşan gözaltı morlukları bazen de arka planda ciddi rahatsızlıkları barındıran önemli bir sorundur. Ülkemizde bu problemi yaşayan birçok insanın olması çeşitli tedavi yöntemlerini de beraberinde getiriyor.

how-to-remove-dark-circles

Eğer gözaltı morluklarınız sürekli değil de günlük olarak ortaya çıkıp sonra kayboluyorsa muhtemelen bu sorunun altında çok çalışma, çok okuma ve çok yorulma gibi gündelik faktörler yer alıyor. Ama süreklilik arz eden morlukların vakit geçirmeden bir uzmana gösterilmesi gerekiyor. Genel olarak baktığımız bu morlukların oluşumunda genetik faktörler, alerjik reaksiyonlar ve burun akıntıları önemli bir rol üstleniyor. Yine vücudunda renk pigmenti olarak da bilinen melanin hormonu fazla salgılanan kişilerde de koyu renk halkalar görülüyor.

Tracey-Evelyn-Personal-Shopper-Dark-Circles

Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerde bu sorun daha fazla görülür. Yaşlanmaya bağlı olarak derinin incelmesi sonucu gözaltı damarlarının ortaya çıkması da gözaltı morluklarına sebep olmaktadır. Sigara, yeterli su tüketmeme, dengesiz beslenme, sinüzit gibi hastalıklar da bu sorunun nedenlerinden bazılarıdır. Bu morluklardan kurtulmak için günlük 8 saat uyumaya dikkat edilmeli ve dengeli, sağlıklı beslenilip vitamin yönünden zengin maddeler tüketilmelidir. Eğer alkol ve sigara alışkanlığından kurtulmak, kahve tüketimini azaltmak, bol bol su içmek de yine yapmanı gerekenlerden birkaçı.

bestest-website

Eğer gözünüzün altına kapatıcı sürüyorsanız cildin nefes almasını engelleyen bu durumun da morluklara sebep olduğunu unutmayın. Patates ve salatalık dilimlerini gözaltına koymanız da yine morlukların görünümümde azalma olmasını sağlayabilir.